bakteriális hüvelyfertőzés megelőzése
3. Fogamzásgátlás okosan
Érdemes a nőgyógyász tanácsát is kikérnünk, mielőtt kiválasztjuk a nem kívánt terhesség elleni védekezés számunkra legelőnyösebb módszerét. A hormontartalmú fogamzásgátlók ugyanis nem egyszer hüvelyfertőzést provokálnak, míg a spermiciddel kezelt óvszer megváltoztathatja a hüvelyflóra összetételét. A spirállal történő védekezés szintén fokozhatja a hüvelygyulladás kockázatát, miután a baktériumok könnyen megtapadhatnak és elszaporodhatnak a méhen belüli fogamzásgátló eszközökön, éppen ezért ezek rendszeres ellenőrzésére is szükség van, hogy kivédhessük a hüvelyfertőzéseket, illetve a kiújulásukat.
4. Strandolás és wellness
Strandolás, valamint a termálvízben való hosszas üldögélés után mindig le kell zuhanyozni, a szaunában pedig csakis törölközőre vagy lepedőre szabad leülni, soha nem a csupasz padra. Alapszabály, hogy kizárólag a saját törölközőnket használjuk!
6. A helyes törlési irány
WC-használat után a törlés mindig elölről hátrafelé történjék, mert ellenkező esetben székletmaradványok, azzal pedig bélbaktériumok kerülhetnek a hüvelybe, ami fertőzéshez vezethet. Használjunk fehér és illatmentes WC-papírt, és mellőzzük az illatanyagokat vagy egyéb kemikáliákat tartalmazó nedves törlőkendők alkalmazását.
7. Óvatosan a szőrtelenítéssel!
Az intim tájék borotválásakor legyünk mindig óvatosak, nehogy megvágjuk magunkat! Érdemes borotvahabot vagy -gélt használni (ami véletlenül se kerüljön a hüvelybe), és elég időt rászánni a műveletre, nehogy megsebesítsük az érzékeny, vékony bőrt.
1. Helyes tisztálkodás
Az egészséges hüvely öntisztuló szerv, amelynek enyhén savas közege segíti a jótékony tejsavbaktériumok növekedését, nem kedvez viszont a kórokozók szaporodásának. Figyeljünk oda, hogy lúgos szappan egyáltalán ne kerüljön a hüvelybe, mert ettől felborulhat a kényes egyensúly, ami irritációhoz, kellemetlen szaghoz és akár fertőzés kialakulásához vezethet. A szeméremtest, vagyis a külső női nemi szervek lemosására lehetőleg olyan habzásmentes szappant használjunk, amely nem irritálja az érzékeny bőrt.
2. A vizes alsót mielőbb cseréljük szárazra
Úszás, strandolás, futás vagy bármely izzasztó sporttevékenység után javasolt a nedves alsónkat minél előbb szárazra cserélni, mert ez is segíthet elkerülni a hüvelyi fertőzéseket. Váratlan helyzetekre pedig nem árt, ha mindig tartunk magunknál tiszta bugyit, illetve betétet.
5. Öltözködési praktikák
Legyünk tisztában azzal, hogy a kórokozók szaporodásának a nedves környezet kedvez, aminek a kialakulását ezért igyekezzünk meggátolni az intim területeinken. Részesítsük előnyben a (lehetőleg organikus) pamutból készült, színezetlen fehérneműt, amely jól szellőzik, egyúttal gyorsabban is szárad, továbbá nem irritálja a bőrt. Alkalmanként természetesen viselhetünk selyem, csipke és egyéb műszálas anyagú fehérneműt is, arra azonban érdemes odafigyelni, hogy a bugyinak legalább a hüvelynyílással érintkező része pamutból készüljön. A sztreccsnadrág, a túlságosan szűk farmer, illetve harisnyanadrág nem engedi elpárologni a verítéket, egyúttal és gátolja az altest szellőzését, ami akár gombás fertőzéshez vezethet. Érdemes tehát kényelmes, laza ruházatban járni, nadrág helyett gyakrabban viselni szoknyát, harisnyanadrág helyett pedig inkább combfixet hordani.
8. Hüvelyöblítés (irrigálás), illatosítás: mértékkel
A hüvelyöblítés kizárólag akkor indokolt, ha azt orvos írta elő. Egyéb esetben kifejezetten káros lehet, mert ezzel a módszerrel a jótékony baktériumokat is könnyen kimoshatjuk a hüvelyből. Az irrigálást követően a hüvelyben visszamaradó vegyi anyagok ugyanakkor irritációt, ezzel együtt égő érzést is kiválthatnak. Érdemes kerülni a hüvely illatosítására szolgáló krémeket, az illatosított vattákat, betéteket, tamponokat és törlőkendőket is, hiszen ezek is okozhatnak ugyanilyen problémát.
9. Megfelelő higiénia a menstruáció alatt
Sok nőnél a menstruáció idején gyakrabban fordul elő hüvelyfertőzés. Fontos, hogy a tampont megfelelő időközönként cseréljük, mert a menstruációs vér megváltoztatja a hüvelyi pH-értéket, emiatt pedig felborulhat az egészséges egyensúly. A betétet se használjuk a szükségesnél hosszabb ideig: ha elmúlt a vérzés, onnantól a mindennapos betéthasználat felesleges, mivel – különösen az illatosított változat – bőrirritációhoz vezethet. A hüvelybe felhelyezhető, vegyszermentes menstruációs csésze vagy tölcsér, amelyet pár óránként forró vízzel kell leöblíteni, nagy segítséget jelenthet azok számára, akiknél a tampon és a betét használata rendszeresen irritációt okoz.
Visszatérő bakteriális hüvelyfertőzés
A hüvelyfertőzés gyakori kialakulásában számos jól ismert körülmény játszhat szerepet. Ilyen hajlamosító tényező lehet például a dohányzás vagy az alkoholizmus, az öltözködési szokások, egyes betegségek (cukorbetegség, vérszegénység), illetve bizonyos gyógyszerek, köztük a hormontartalmú fogamzásgátlók szedése. A fokozott szexuális aktivitás, a gyakori partnercsere, vagy egy új partner megjelenése szintén lehet kiváltó ok, illetve kiújulásra hajlamosító tényező egyaránt.
Bakteriális hüvelyfertőzés veszélyei
A hüvelyfertőzést nem szabad elhanyagolni, különösen várandósság alatt, mivel a bakteriális vaginózis fokozza a vetélés vagy koraszülés kockázatát.* A bakteriális vaginózis a terhesség idején is leginkább akkor alakulhat ki, ha felborul a normál hüvelyflóra egyensúlya, ami a „rossz” baktériumok elszaporodását eredményezi. A fertőzés azonban panaszmentesen is fennállhat, emiatt is fontos, hogy a kismamák rendszeresen járjanak nőgyógyászati ellenőrzésre.